Steering Committee

Frédéric Cuppens

École Polytechnique de Montréal, Canada

Nora Cuppens

École Polytechnique de Montréal, Canada

Mourad Debbabi

Concordia University, Canada

Joaquin Garcia-Alfaro

IMT & Institut Polytechnique de Paris, France

Evangelos Kranakis

Carleton University, Canada

Pascal Lafourcade

University Clermont Auvergne, France

Jean-Yves Marion

Université de Lorraine, France

Rei Safavi-Naini

University of Calgary, Canada

Nadia Tawbi

Laval University, Canada

General Chairs

Carlisle Adams

University of Ottawa, Canada

Florence Sèdes

University Toulouse III Paul Sabatier, France

Program Committee Chairs

Guy-Vincent Jourdan

University of Ottawa, Canada

Laurent Mounier

Verimag / Université Grenoble Alpes, France

Local Organization Chairs

Paula Branco

University of Ottawa, Canada

Paria Shirani

University of Ottawa, Canada

Publication Chair

Joaquin Garcia-Alfaro

IMT & Institut Polytechnique de Paris, France

Publicity Chair

Paria Shirani

University of Ottawa, Canada

Program Committee

  • Carlisle Adams, University of Ottawa
  • Esma Aïmeur, Université de Montréal
  • Furkan Alaca, Queen’s University
  • Ken Barker, University of Calgary
  • David Barrera, Carleton University
  • Abdelmalek Benzekri, Université Toulouse 3 Paul Sabatier
  • Anis Bkakria, IRT SystemX
  • Gregory Blanc, Institut Mines-Télécom, Télécom SudParis, Institut Polytechnique de Paris
  • Guillaume Bonfante, Université de Lorraine, LORIA
  • Paula Branco, University of Ottawa
  • Ana Rosa Cavalli, Institut Mines-Telecom/Telecom SudParis
  • Frédéric Cuppens, Ecole Polytechnique de Montréal
  • Nora Cuppens-Boulahia, Ecole Polytechnique de Montréal
  • Mourad Debbabi, Concordia University
  • Benoit Dupont, Université de Montréal
  • Sebastien Gambs, Université du Québec à Montréal
  • Joaquin Garcia-Alfaro, Telecom SudParis
  • Arash Habibi Lashkari , University of New Brunswick
  • Jason Jaskolka, Carleton University
  • Guy-Vincent Jourdan, University of Ottawa
  • Raphael Khoury, Université du Québec à Chicoutimi
  • Hyoungshick Kim, Sungkyunkwan University
  • Evangelos Kranakis, Carleton University
  • Romain Laborde, University Paul Sabatier Toulouse III
  • Pascal Lafourcade LIMOS, University Clermont Auvergne
  • Maryline Laurent, Telecom SudParis
  • Luigi Logrippo, Université du Québec en Outaouais
  • Suryadipta Majumdar, Concordia University
  • Jean-Yves Marion, Université de Lorraine
  • Ashraf Matrawy, Carleton University
  • Benoît Morgan, IRIT
  • Paliath Narendran, University at Albany–SUNY
  • Guillermo Navarro-Arribas Autonomous, University of Barcelona
  • Jun Pang, University of Luxembourg
  • Marie-Laure Potet, Laboratoire Vérimag
  • Silvio Ranise, FBK-Irst
  • Jean-Marc Robert, Ecole de Technologie Superieure
  • Michael Rusinowitch, LORIA – INRIA Nancy
  • Rei Safavi-Naini, University of Calgary
  • Kazuo Sakiyama, The University of Electro-Communications
  • Florence Sèdes, University Toulouse III Paul Sabatier
  • Paria Shirani, University of Ottawa
  • Renaud Sirdey, Commissariat à l’Energie Atomique
  • Natalia Stakhanova, University of Saskatchewan
  • Chamseddine Talhi, École de Technologie Supérieure
  • Nadia Tawbi, Laval University
  • Valérie Viet Triem Tong, Centrale Supelec
  • Ahmad Samer Wazan, IRIT/SIERA
  • Reda Yaich, IRT SystemX
  • Nicola Zannone, Eindhoven University of Technology

Supporting Institutions